Bookmark and Share

Putin'in kızının serveti dudak uçuklattı!

DÜNYANIN en güçlü kişileri arasında yer alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ailesi Batı basınının ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Pop10 Haber

Rusya Lideri Putin, iki kızını basından uzak tutmaya çalışırken Reuters Haber Ajansı, Katerina Tikhonova’nın (29) aslında Putin’in küçük kızı olduğunu, bir bankerin oğluyla evli olan Katerina ile eşinin 2 milyar dolarlık bir servete sahip olduğunu iddia etti.

Putin’in kızları Maria ve Katerina genellikle ülke medyasında haber olmuyor ve neler yaptıkları fazla bilinmiyor. Reuters’ın özel araştırmasına göre yaşça Maria’dan küçük olan Katerina, Moskova elit tabakası içinde hızla parlayan yıldız. Ajans, Rusya’nın önde gelen bankalarından Gazprombank’ın başkan yardımcısı Andrey Akimov’a dayandırdığı haberinde Katerina’nın Tikhonova soyadını kullandığını yazdı.

Rus blog yazarı Oleg Kaşin de geçen ocakta Katerina’nın Moskova Devlet Üniversitesi’nde faal olduğunu ve ‘Tikhonova’ soyadını aldığını yazmıştı. Bu soyadı Katerina’nın büyükannesi Yekaterina Tikhonovna Shkrebneva’nın adından türetilmiş. Katerina, Moskova Devlet Üniversitesi’nde devletin fonladığı projeleri yönetiyor. Üniversitede yapılacak işler için milyonlarca dolarlık ihalelere imza atan Katerina’nın bu faaliyetlerden kişisel kazanç elde ettiğine dair bir işaret yok. Okulda üst düzey bir görevi olan Tikhonova kampüsü büyütmek için tahsis edilmiş 1.7 milyar dolarlık bütçe planını yönetiyor. Projeler arasında genç bilim insanlarını desteklemeyi amaçlayan ‘Innopraktika’ adlı bir girişim de var. Mütevelli heyeti üyeleri arasında petrol devi Rosneft’in başkanı Igor Selchin ile Gazprombank’tan Andrey Akimov var.

EŞİ MİLYARDER İŞ ADAMI: Bu yılın başında ise Reuters, Katerina’nın kendisini Putin’in eski arkadaşlarından Nikolai Şamalov’un oğlu Kirill Şamalov’un (33) eşi olarak tanıttığını öğrendi. Baba Şamalov, Bank Rossiya adlı bankanın ortağı. Reuters’ın mali uzmanlarına göre ise Kirill Şamalov ve eşi Katerina, aşağı yukarı 2 milyar dolar değerinde şirket varlığına sahip. Servetlerinin esas kaynağı Şamalov’un yine Putin’in eski bir arkadaşı olan oligark Gennady Timchenko’dan, sahibi olduğu büyük bir doğalgaz ve petrokimya şirketi olan Sibur’un yüzde 21’lik hissesini almasından kaynaklanıyor. Reuters’a göre Katerina-Kirill çiftinin sahip olduğu varlıklar arasında Fransa’nın sahil kasabası Biarritz’de bulunan ve değeri 3.7 milyon dolar olan bir villa yer alıyor. Bu mülk de Timchenko’dan alınmış. Forbes dergisine göre Timchenko 11.9 milyar dolarlık servetiyle dünyanın 118, Rusya’nın ise 9’uncu en zengin kişisi.

11 Kasım 2015ETİKETLER: milyarder,putin,kız,servet

Bookmark and Share
İlgili Haberler

Putin'in kızının serveti dudak uçuklattı!

DÜNYANIN en güçlü kişileri arasında yer alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ailesi Batı...

Devletten Yardım İstedi!

İki kızının terör örgütü IŞİD saflarına katıldığını iddia eden gözü yaşlı aile, kaçan kızları için...

Akp'yi Kutlamak İçin Erdoğan'ı Arıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefon görüşmesi...

Putin ve Suudi Arabistan Kralı telefonda Suriye krizini görüştü...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdulaziz, telefonla...

Putin: 2018 sonuna kadar paramız var!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mevcut harcamalar devam ederken, 2018 sonuna kadar güvenilir...

Putin ulusal güvenlik stratejisini değiştiriyor...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulusal güvenlik stratejisinin değiştirilmesini, Rusya’nın dış...

Dünya Bu Ziyareti Nasıl Gördü?

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Rusya'nın başkenti Moskova'ya düzenlediği sürpriz ziyaretin...

Belçikalı kadın Avustralya ormanlarında 5 gün hayat mücadelesi...

Belçikalı Véronique Biunkens, Avustralya ormanlarında 5 gün yemek yemeden hayat mücadelesi verdi

Putin’in kültür danışmanı: Türkiye ile kültür ilişkileri...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kültür konularında danışmanlığını yapan Vladimir Tolstoy, Rusya ve Türkiye arasındaki kültürel ilişkilerinin...

Belçika basını Sultanahmet saldırısını ilk sayfadan gördü

İstanbul’un Sultanahmet meydanında gerçekleşen terör saldırısına Belçika basını da geniş yer ayırdı

Brende: Suriye'deki şiddete politik çözüm arayışındayız

Norveç Dışişleri Bakanı Børge Brende, Türkiye'deki temasları sırasında Suriye krizini de ele aldıklarını bildirdi

Rusya: Türkiye’de gözaltına alınan Ruslara ulaşmaya çalışıyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Antalya’da IŞİD bağlantısı iddiasıyla gözaltına alınan 3 Rus vatandaşına ulaşmaya çalıştıklarını bildirdi