Bookmark and Share

Arama Kararına İtiraz!

Feza Gazetecilik A.Ş, Özgür Bugün gazetesini bastığı gerekçesiyle çıkarılan arama kararına itiraz etti.Zaman'dan suç duyurusu

Pop10 Haber

Zaman'da yer alan habere göre, Feza Gazetecilik A.Ş, Özgür Bugün gazetesini bastığı gerekçesiyle çıkarılan arama kararına itiraz etti. Özgür Bugün'ün matbaalarında basıldığını belirten şirket avukatı, "Özgür Bugün'ün künyesinde baskı tesisi olarak müvekkilimiz olan şirketin adı açık olarak zaten yer almaktadır. Müvekkilimiz de bastığı ürünü Matbaalar ve Basım Kanunu hükümlerine uygun şekilde İstanbul Valiliği ile Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etmiştir." dedi.

Arama kararını veren Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz dilekçesi veren Feza Gazetecilik A.Ş. avukatı Hasan Günaydın, müvekkili olan şirketin bünyesinde ulusal ve uluslararası bir çok gazete, dergi, radyo, televizyon ve ajans bulunduğunu hatırlattı. Günaydın, dilekçesinde, "Özgür Bugün gazetesinin ilgililer tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yasal düzenlemelere uygun olarak beyannamesi verilmiştir. Özgür Bugün gazetesinin beyannamesinde ve gazetenin basılı nüshalarının künyesinde baskı tesisi olarak müvekkilimiz olan şirketin adı açık olarak zaten yer almaktadır. Müvekkilimiz, Özgür Bugün gazetesinin basımcısıdır. Müvekkilimiz de basımını gerçekleştirmiş olduğu ürünleri (Özgür Bugün gazetesini) Matbaalar ve Basım Kanunu hükümlerine uygun bir şekilde İstanbul Valiliği ile Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etmiştir. (Valiliğe ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na ilişkin teslim edildiğine dair alındı belge suretleri)" ifadelerine yer verdi.

Dilekçede, 'Özgür Millet' isminde bir gazetenin şirket matbaa tesislerinde basılmadığı, bugüne kadar başka bir yerde bu isimle basılan bir gazete bulunmadığının altı çizildi.

Avukat Günaydın, Anayasa'nın 28. Maddesinde belirtilen Basın hürriyetinden bahisle, "Feza Gazetecilik A.Ş'nin "matbaa-basımcı" sıfatıyla fikri mülkiyet hakkı ihlali iddiasına ilişkin hukuki uyuşmazlıkta hukuki sorumluluğu bulunmadığı yasa hükmü, uygulama ve Yargıtay içtihadıyla sabit olmuştur." ifadelerini kullandı.

Dilekçenin devamında, "Feza Gazetecilik A.Ş matbaasında belirtilen gazetenin baskısının yapılmış olmasının müvekkilimiz şirket bakımından bırakın cezai sorumluluğu hukuki sorumluluğu dahi bulunmamaktadır. Arz edildiği üzere basım yasa ve hukuka uygundur. Hukuka aykırılıktan söz edilerek müvekkilimiz şirketin ceza soruşturulmasına konu olmasının ceza hukukuyla, adaletle, ve insafla bağdaşmadığı açıktır." denildi.

13 Kasım 2015ETİKETLER: zaman

Bookmark and Share
İlgili Haberler

Özgür basına gece yarısı TOMA'lı, helikopterli gözdağı!

Özgür medyayı susturmaya yönelik girişimlere gece yarısı bir yenisi daha eklendi.

Zaman yazarı Türköne: AK Parti'nin vicdanı kanıyor!

Zaman yazarı Türköne: AK Parti'nin vicdanı kanıyor! Zaman yazarı Mümtaz'er Türköne, bugünkü...

Zaman yazarı A.Turan Alkan'dan Karaman'a kapak gibi fetva!

Zaman yazarı A.Turan Alkan'dan Karaman'a kapak gibi fetva! Zaman yazarı Ahmet Turan Alkan, müthiş...

Osman Şimşek'ten Ekrem Dumanlı açıklaması!

Osman Şimşek'ten Ekrem Dumanlı açıklaması! Fethullah Gülen'in sohbetlerinin yayınlandığı herkul.org...

Zaman Gazetesi Yönetim Kurulu'ndan açıklama!

Zaman Gazetesi Yönetim Kurulu'ndan açıklama! Malum olduğu üzere Ekrem Dumanlı, Genel Yayın...

Ahmet Turan Alkan o icraatten dolayı iktidara destek verdi!

Ahmet Turan Alkan o icraatten dolayı iktidara destek verdi! Zaman yazarı Ahmet Turan Alkan,...

50 Binin Altında Satıyor Gibi Gösterdiler!

Son olarak resmî ilanları tirajlarına göre gazetelere dağıtan Basın İlan Kurumu, Türkiye'nin en çok...

GFB tribün lideri Sefa Kalya hayatını kaybetti

Fenerbahçe taraftar grubu Genç Fenerbahçeliler’in lideri Sefa Kalya, Taksim’de kaldığı otelde ölü bulundu

Dolmabahçe saldırganına ağır müebbet ve 33 yıl hapis

Dolmabahçe Sarayı’nda nöbet tutan polislere bomba ve silahla saldırı girişiminde bulunan sanığa bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 33 yıl 8 ay hapis...

Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Ulutaşdemir: Domuz gribinde salgın...

Türkiye’nin bir çok yerinde görülen domuz gribi hızla yayılmaya ve ölümlere sebep olmaya devam ediyor

MHP Milletvekili Varlı: Hükümet kendinden olmayan herkesi...

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, hükümetin kendinden olmayan, muhalefet yapan herkesi sindirmek ve bastırmak istediğini söyledi

Aktif Eğitimciler Sendikası, öğretmene yapılan saldırıyı kınadı

Çankırı'da bir öğretmenin öğrenci velisi tarafından darp edilmesine sendikaların tepkisi devam ediyor