Bookmark and Share

Başarısız karne ile karşılaşan aileler kendilerini de sorgulamalı

Bütün bir dönem boyunca büyük emekler sarf ederek ders çalışan öğrenciler yarın karne alıyor

Pop10 Haber

Bütün bir dönem boyunca büyük emekler sarf ederek ders çalışan öğrenciler yarın karne alıyor. Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, karne alan çocukların ailelerine bazı tavsiyelerde bulundu.
Karne durumunun, çocuğun performansı kadar anne - babanın, hatta okul ve öğretmenleri arasındaki ilişkilerinin de başarısının yansıması olduğunu dile getiren Dr. Ejder, bu nedenle, başarısız bir karne ile karşılaşan ebeveynlerin kendilerini de sorgulamalarını önerdi. Dr. Ejder, "Çocuğumuza yeterince sağlıklı bir aile ortamı sunduk mu? Birbirimizi dinleyip saygı gösterdik mi? Çocuğun dersleriyle yakından ve yeterince ilgilendik mi? Ona ders çalışma alışkanlığı kazandırdık mı? Ona örnek model olabildik mi? Yoksa sadece nasihatlerde mi bulunduk? Çocuğun özgüven kazanması için yardımcı olduk mu? Aileler, bu sorulara verdikleri yanıtlarla, çözüm konusunda adım atabilirler." diye konuştu.

Başarının tek göstergesinin karne olmadığına dikkat çeken Dr. Obengül Ejder, başarılı veya başarısız karne karşısında şunların yapılmasını önerdi:
• Karne notları iyi de olsa, kötü de olsa sevginizin karneye bağlı olmadığını, sonucu ne olursa olsun onu seveceğinizi vurgulayın. Karne notları düşükse başarısızlığının nedenlerini araştırın, mutlaka çözüm yolları üretin. Yıl içindeki ders eksiklerini tamamlaması için ona yardım edin.
• Okul hayatının başlangıcından itibaren ders başarısızlığı var ise çocuğunuzun öğrenmesini etkileyen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ya da özel öğrenme güçlüğü olup olmadığının belirlenmesi için mutlaka bir uzmana başvurun
• Karne notları iyi ise bunu görmemezlikten gelmeyin “ zaten benim çocuğuma bu yakışırdı, bu senin görevin tabiî ki iyi notların olacak “ ya da “ sana o kadar imkân sunduk bir de zayıf mı alacaktın, tabiî ki karnen iyi olacaktı “ gibi cümleler kullanmayın.
• Onun başarısını takdir edin, küçük ödüller ile motivasyonunu arttırın. Ancak fazla abartmayın, çocuğunuzda endişe ve korku yaratacak, yüksek beklentilerinizden bahsetmeyin,
• Çocuğunuzu kendinizle, başka çocuklarla ya da kardeşleri arasında kıyaslamayın.
• Kendi hayatınızda gerçekleştiremediğiniz ideallerinizi çocuğunuzun gerçekleştirmesi için beklenti içine girmeyin, ideallerinizin ve hırslarınızın kurbanı etmeyin.
• Düşük karne notu yada sınav puanı alan çocuğunuzda, sık sık ağlama, olağan aktivitelerden zevk almama, sosyal soyutlanma, suçluluk duygusu, yeme veya uyku düzeninde bozulma, öfke patlamaları, baş ağrısı, karın ağrısı gibi fiziksel belirtiler yada evden kaçma, intihar gibi düşünceler fark ederseniz; bunlar depresyon belirtisidir, mutlaka profesyonel yardım almanız gerekir.
CİHAN

21 Ocak 2016ETİKETLER:

Bookmark and Share
İlgili Haberler

Ankara’da kar yağışı etkili oluyor

Başkentte gece saatlerinde başlayan kar yağışı etkisini sürdürüyor

Ankara'da kar yağışı: Okullar tatil edildi

Ankara'da etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle eğitime bir gün ara verildiği açıklandı

Otomobilinde sızan sürücü, ekipleri çileden çıkardı (Özel)

Ankara’da, yolun ortasındaki aracının içinde hareketsiz yatan sürücü ekiplerin tüm uğraşlarına rağmen uyandırılamadı

Tüyler ürperten saldırı planı

Terör örgütü IŞİD'in, baraj ve su kaynaklarına zehir katmayı hedeflediği belirlendi

Hastaya ulaşamayan ambulansın yolu 4 saatte açılabildi

Adana’nın Kozan ilçesinde evinde rahatsızlanan bir kişi, yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan köy yolunun ekiplerce açılmasının ardından, hastaneye...